Chrońmy płazy!

W marcu i kwietniu bieżącego roku harcerze z hufca ZHP Krzeszowice włączyli się w akcje ratowania żabek przy stawie Wrońskim w Tenczynku. Trwa właśnie sezon rozrodczy tych zwierząt, którym grozi przejechanie podczas przechodzenia przez jezdnie. W całej Polsce organizowane są podobne inicjatywy, mające zaangażować ludzi do pomagania zwierzakom.  W naszej okolicy płazom grozi śmierć podczas przemieszczania się z lasu do stawu Wrońskiego.

Schemat działania naszych harcerzy jest prosty:

1. Weź nad Staw Wroński rękawiczki jednorazowe (co najmniej 1 sztuka na osobę) i wiaderko/doniczkę/inny głęboki pojemnik.

2. Będąc nad Stawem udaj się na drugą stronę jezdni i dojdź leśną drogą do płotka zrobionego z czarnej folii budowlanej.

3. Przejdź wzdłuż płotka od strony lasu i szukaj płazów (zarówno w pułapkach, jak i obok płotka). Pułapki to wiaderka wkopane w ziemię.

4. Zbierz ostrożnie wszystkie płazy do wiaderka.

5. Po przejściu wzdłuż płotka, idź nad Staw Wroński na plażę i delikatnie wypuść płazy przy wodzie, licząc ile jest ropuch i  żab.

6. Po powrocie do domu umyj ręce.

Kumkające wiaderko i pełzające na jego dnie żaby wyglądają świetnie. Cieszy jednak widok szczęśliwych płazów, które delikatnie wypuszczone na plaży stawu są już bezpieczne i mogą kontynuować swoją  życiową misję. Podczas przenoszenia żab i ropuch można poczuć się naprawdę dobrze – naszym harcerzom towarzyszy uczucie spełnionego obowiązku wobec natury i radość z uratowania kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu małych żyć.